Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Cinsel Saldırı

Cinsel Saldırı

Bir kişinin cinsel amaçlarla vücut dokunulmazlığınızı ihlal etmesi halinde cinsel saldırı suçu oluşmaktadır. (Eğer 18 yaşından küçük iseniz çocukların cinsel istismarı suçuna bakınız) 

Bir kişinin sizin rızanız olmadan cinsel amaçlarla size dokunması, öpmesi veya sarılması gibi eylemler ile bu suç işlenebilir.

Her Türlü Cinsel Saldırı Suçtur! 

Failin ceza alabilmesi için yetkili makamların bu suçtan haberdar olması ve cinsel saldırı mağdurunun şikâyetçi olması gerekmektedir. 

Şikâyet Süreci

Cinsel saldırı suçunda ispat çok önemlidir! Bu nedenle delillerin kaybolmadan toplanması için sizin de iş birliğiniz önemlidir.

Delillerin kaybolmadan toplanması

•Cinsel saldırıya maruz kalan kişinin kesinlikle yıkanmadan, ilk 48 saat içinde adli rapor için kolluğa, savcılığa veya hastaneye başvurması çok önemlidir! 

•Cinsel saldırıya maruz kalan kişi, tecavüzcüye ait herhangi bir izi (tırnak parçası, saç, kan örneği vb.) yok etmeden derhal polise bildirmelidir! 

•Cinsel saldırı sırasında giyilen giysi ve iç çamaşırları yıkanmamalıdır! 

Adli Süreç

Adli süreçte kendinizi bir avukat aracılığıyla temsil ettirebilirsiniz. Eğer bir vekiliniz yoksa baro tarafından size avukat görevlendirilmesini isteme hakkına sahipsiniz.

Davanız görülmeye başladığında ilgili mahkemeden üzerinde duruşma tarih ve saati yazan bir çağrı kâğıdı alacaksınız. Süreçten haberdar olmak ve haklarınızı etkin bir şekilde kullanabilmek adına değiştirdiğiniz adreslerinizi güncellemeniz de çok önemlidir. 

Tazminat

Suç nedeniyle uğradığınız maddi (tedavi masrafları, çalışamamanızdan doğan kazanç kaybı gibi) ve manevi zararlarınızı hukuk mahkemelerinde açacağınız tazminat davası ile failden talep edebilirsiniz.

Destek Hizmetleri 

Cinsel saldırı suçu sonuçları nedeniyle oldukça ağır bir suç türüdür. Kendinizi yaşananlar nedeniyle suçlu hissedebilirsiniz. Uyku problemleri yaşayabilirsiniz veya ruhsal durumunuzda değişiklikler olabilir. Bunlar başınıza gelen suç nedeniyle geçirdiğiniz normal süreçlerdir. Unutmayın bu süreci yalnız geçirmek zorunda değilsiniz.

Gizlilik

Soruşturma aşaması ve sunulan destek hizmetlerinin hepsi gizlilik esasına göre yürütülmektedir. Paylaşmış olduğunuz kişisel bilgileriniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Destek Hizmetleri İçin Tıklayınız.

Psikolojik Destek İçin Tıklayınız.