Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

İnsan Ticareti

İnsan Ticareti

İnsan ticareti suçunda mağduriyet, savunmasız bireylerin zorla çalıştırılması, hizmet ettirilmesi, fuhuşa zorlanması, esaret ve benzeri uygulamalara tâbi kılınması ya da vücut organlarını vermesinin sağlanması gibi birçok insanlık dışı muameleyi içermektedir. 

Şikâyet Süreci

Eğer insan ticareti mağduruysanız veya insan ticareti mağduru olduğundan şüphelendiğiniz kişiler varsa yazılı, sözlü veya elektronik olarak 157 Yabancılar İletişim Merkezini arayabilirsiniz. Bu hat Türkiye’nin her yerinden ücretsiz olarak aranabilmektedir.

Bununla birlikte en yakınınızdaki karakola ve savcılığa gidebileceğiniz gibi 112 Acil Çağrı Merkezini hatlarını da arayabilirsiniz.

Adli Süreç

Adli süreçte kendinizi bir avukat aracılığıyla temsil ettirmek isteyebilirsiniz. Eğer bir vekiliniz yoksa baro tarafından size avukat görevlendirilmesini isteme hakkına sahipsiniz.

Destek Hizmetleri

Ülkemizde ve Dünyada insan ticareti suçları özel mücadele edilmesi gereken suçlar kapsamında değerlendirildiğinden bu suçların mağdurları için özel yardım sistemi kurulmuştur. Bu kapsamda insan ticareti mağdurlarına hizmet vermek üzere İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü teşkilatı bünyesinde illerde kurulan merkezler hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerden faydalanmak için 157 Yabancılar İletişim Merkezini arayabilirsiniz. 

Destek Hizmetleri İçin Tıklayınız.